"אני כישלון, אני אפס, שום דבר לא הולך לי בחיים, אני יודע שזה לא יעבוד…"

באיזה מילים אתם משתמשים? האם אתם מדברים עם עצמכם במילים חיוביות, מילים דוחפות אתכם קדימה, נותנות ביטחון או להיפך, אתם מדברים עם עצמכים במילים שליליות, שמורידות מוטבציה, אנרגיה ואינם מקדמות אתכם לשום מקום?

בטח יצא לכם לשמוע ולא רק פעם אחת שלמילים יש כוח ומשמעות גדולה. אבל אנחנו לוקחים את זה כמובן מאליו והרבה פעמים מתעלמים מהלקסיקון היום יומי שבו אנחנו משתמשים בחיי היום יום שלנו. למילים יש כוח עצום, לכן קריטי לשים לב  באיזה מילים אנחנו משתמשים. המילים בהן אנחנו מתשמים יכולות להביא לנו אושר, שמחה, הצלחה או להיפך כאב, אכזבה, וירידות.

במאמר זה אדבר על הגשמה עצמית כדוגמה אבל כל מה שאציג כאן תקף גם לגבי כל התחומים האחרים.

מה הן מילים וכיצד הן משפיעות על הגורל שלנו, על חיי יום יום שלנו? על המוח שלנו?

אנחנו מתקשרים אחד עם השני במילים, אנחנ מדברים עם עצמנו במילים, מעבירים מסרים במילים, אנחנו חושבים במילים. זה אומר שהמחשבות שלנו אנחנו מביעים במילים. מילים הן חלק בלתי נפרד מהשיחה שלנו עם הסובבים, עם עצמנו ועם המוח שלנו.

בו בזמן נאמר שהמוח שלנו אינו מבחן בין אמת ושקר, הוא אינו יודע להגיד מה טוב ומה לא טוב, מה נכון ומה לא נכון. זה אומר שלא משנה מה נגיד, באיזה מילים נשתמש, המוח מקבל את הכל בצורה אחידה – זו האמת.

עוד דבר לגבי המוח – המוח שלנו מתחלק לשני חלקים – החלק המודע והחלק הלא מודע. החלק המודע זה החלק הרציונלי שלנו שבו אנחנו שוקלים אם לעשות משהו מסוים או לא לעשות, ומה משפיע על ההחלטה באם נעשה משהו או לא זה כל המידע שנמצא בחלק התת מודע של של המוח – כל החוויות, אירועים שחווינו במהלך החיים שלנו, מאז שנולדנו ועד היום.

המילים שבהם אנחנו מתמשים גם כן נכנסות לחלק התת מודע של המוח שלנו שנשמרות ונצברות שם ובהמשך ישפיעו על החלק המודע שלנו.

אם נשתמש במילים שליליות, מילים שמורידות ביטחון ומוטיבציה, איזה מחשבות יהיו לנו בראש? מה התת מודע שלנו יזכור ויקלוט? רק את השלילי. למשל – אם נמשיך שוב שוב להשתמש במילים כמו – שום דבר לא הולך לי, אני כישלון, אף פעם אני לא מצליחה – מה המוח שלנו מקבל – שאני אף פעם לא מצליחה,שאני כישלון ולמעשה עולם לא אוכל להצליח.

זאת אומרת, מה שאנחנו נגיד שוב ושוב זה מה שנקבל שוב ושוב כי המוח שלנו מקבל את מה שאנחנו אומרים לו.

אז מה עושים? מה כן אומרים?

קודם כל, אם אנחנו רוצים לקבל משהו, חשוב להגיד את מה שאנחנו רוצים ולא מה שאנחנו לא רוצים. אם אנחנו שואפים לצאת לדרך של הגשמה עצמית, גם אם ניסינו כמה פעמים בעבר וזה לא עבד, במקום להשתמש במילה – זה לא ילך לי גם הפעם, או שנאני לא מצליחה אף פעם, להפוך את המשפט למילים חיוביות – הכל הולך לי מצוין, לאט לאט ובצעדים קטנים. הכל מצליח לי ועוד.

דבר נוסף, המוח לא יודע ולא מבין מה זה המילה – לא, איו, אסור. ככל שנרבה להשתמש במילים כמו לא רוצה להיות כישלון, לא רוצה להיות חולה, שמנה, רווקה, אין לי מזל ועוד, זה מה שנקבל. עלינו להוריד את המילה – לא, להוציא מהלקסיקון ולומר כמה שיותר את מה שאנחנו רוצים.

עוד דבר, חשוב שתשתמשו במילים חיוביות, שנותנות השראה, גם אם הדברים לא מסתדרים לפעמים ולא תמיד הכל הולך כמו שתכננו. תזכרו – המוח אינו מבחין בין אמת ושקר, בשבילו הכל זה אמת. אולי בהתחלה זה לא יהיה פשוט לומר מילים שלכאורה נראות לא נכונות ואמיתיות אבל זה לא צריך להדאיג אתכם – המוח קולט את הכל בצורה אחידה ונייטרלית.

זה תקף לגבי כל תחום בחיים – אם אתם רוצים לרדת במשקל, תפסיקו להתשמש במילים כמו אני שמנה, לא מצליחה לרדת במשקל, לא רוצה להיות שמנה ועוד. אם אתם רוצים זוגיות, תפסיקו להגיד שכולם אותו דבר, שאין בנים/בנות טובות. תתמקדו במה שאתם כן רוצים ותבחרו במילים חיוביות. אם אתם רוצים כסף, תפסיקו לומר שאין לכם כסף, כסף בא בעבודה קשה כי אכן תצטרכו לעבוד מאוד קשה כדי להרוויח כסף וסביר להניח שאף פעם לא יהיה לכם כסף.

אז תשימו לב למילים שהן אתם מתשמשים יום יום. תתחילו להרגיל את עצמכם לשנות את המילים השליליות בחיוביות, להוציא לגמרי חלק מהמילים מהלקסיקון, להחליף חלק במילים מקדמות ועוד.

במאמר הבא אמשיך לדבר על מילים ואדבר על ההשפעה של מילים על הרגשות שלנו.

בינתיים מוזמנים להשאיר תגובה או לפרגן בלייק.

דיאנה בן צבי

מורת דרך להגשמה עצמית

 

לפרוץ דרך ולהגשים את עצמך

 

2 תגובות

 1. בס"ד
  ערב מבורך לגב' דיאנה
  נהנתי מאוד ממאמריך ומהאוצר
  הנדיב שהנך מעמידה לרשות הכלל
  אני בגדר "מכל מלמדיי השכלתי"
  ומאתרך בהחלט אפשר להשכיל רבות
  אשמח לקבל עדכונים וכל שיתאפשר לך
  אקבל בחפץ לב.
  תודה רבה וישר כח
  יצחק אסולין

  1. שלום יצחק! ראשית תודה על המילים.אתה מוזמן להירשם לאתר שלי ולקבל מגוון רחב של דברים בעלי ערך – טיפים, הרצאות אינטרנטיות ועוד.
   מודה שוב מכל הלב!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.