את המאמר הזה אני רוצה לפתוח עם ציטוט של פאולו קואלו, מחבר הספר "אלכימאי":

"החלטה היא רק ההתחלה. כשמישהו מקבל החלטה, הוא בעצם קופץ לתוך זרם חזק שיישא אותו למקומות שכלל לא חלם עליהם בשעה שהחליט".

במאמר הקודם דיברנו על מהי ההצלחה ועל חמש האותיות שלה. במאמר זה ניגע באות ה ראשונה – החלטה או בחירה.

החלטה – זה הצעד הראשון של כל בן אדם מצליח. הייתי אומרת שכל הצלחה מתחילה מהחלטה או בחירה ללכת לכיוון מסוים.

כמה פעמים שמעת את המשפט – הוא הצליח כי היה לו מזל או כי ההורים שלוו היו עשירים?

הצלחה זה לא עניין של מזל ולא עניין של להיוולד להורים הנכונים וגם לא עניין של נסיבות כאלו ואחרות. הצלחה זו בחירה.

למעשה אם נסתכל על החיים שלנו, כל מה שיש לנו בחיים, כל המציאות החיצונית, כל התוצאות שקיבלנו במגוון תחומים בחיים קרו כתוצאה מבחירות והחלטות שעשינו. אלא מה – הרבה פעמים אנחנו מחליטים דברים מבלי להיות מודעים לכך וכתוצאה יום אחד מגיעים למצב שבו אנחנו לא מרוצים ממה שיש לנו בחיים.

אז מהי החלטה? החלטה מגיעה מהשפה הלטינית והמשמעות שלה היא – לחתוך, להפסיק דבר מסוים. זה בדיוק מה שקורה כשאנחנו מחליטים לעשות צעד מסוים בחיים – אנחנו חותכים או מפסיקים ללכת לכיוון שבו הלכנו עד כה ובוחרים ללכת לכיוון אחר.

עד לפני שנתיים הלכתי לפי הזרם שרוב האנשים הולכים – ללמוד ולמצוא עבודה מסודרת עד שהחלטתי חד משמעית להיות אני, דיאנה, בחרתי בכיוון של הגשמה עצמית, והחלטתי לעשות את מה שאני באמת אוהבת. כי לא הייתי מוכנה עוד להמשיך ככה.

בחרתי באפשרות לממש את הפוטנציאל שטמון בי.

אני בטוחה שאם תחפש בזיכרונות שלך, בטוח תמצא רגע מסוים בחיים שהחלטת לחתוך, להפסיק עם דבר מסוים ובחרת ללכת בדרך אחרת – זה יכול להיות בכל תחום בחיים  – מקצוע, זוגיות, תחום אישי.

אני רוצה לספר לך סיפור קצר – איש אחד היה לו שני בנים. האבא עצמו היה אלכוהוליסט. שני בנים גדלו כאשר בן אחד הלך בדרך של אבא – הפך להיות אלכוהוליסט והשני הפך להיות איש מאוד מצליח.

כששאלו את הבן האלכוהוליסט – מה גרם לך להפוך לאלכוהוליסט, הוא ענה – לא הייתה לי ברירה, אבא שלי היה אלכוהוליסט.  נחש מה ענה הבן השני- הוא ענה את אותה התשובה בדיוק. ההבדל היה בבחירה, בהחלטה לבחור בכיוון מסוים, בדרך מסוימת, למרות שניהם גדלו באותן הנסיבות ובאותה המשפחה.

אם כך, הצעד הראשון להצלחה מתחיל מהחלטה, מבחירה. אבל ישנו דבר חשוב שבלעדיו שום החלטה לא שווה כלום. זה לא מספיק אם אנחנו רק מחליטים לעשות משהו בחיים. החלטה חייבת להיות מלווה על ידי עשייה מידית, פעולה שתואמת לאותה ההחלטה.

אם החלטנו אבל לא עשינו כלום, אז זה לא החלטה. רצון טוב התלבטות לא יכולים לבוא במקום החלטה. כולם רוצים להיות מצליחים, מה שמבדיל בין האדם שרוצה להיות מצליח לבין זה שבאמת מצליח זה ההחלטה ועשייה מידית ועקבית התואמת את אותה ההחלטה.

ישנו עוד דבר אחד מאוד חשוב שבא עם ההחלטה – כשאנחנו מחליטים ללכת בדרך מסוימת, אנחנו למעשה לוקחים את האחריות עלינו. כל בן אדם מצליח הוא אחראי על התוצאות שהוא מקבל בחיים ואינו מטיל אחריות על האחרים אם דבר מה לא מצליח.

לקבל החלטות זוהי מיומנות שחשוב מאוד לפתח בחיים. אנחנו עושים הרבה מאוד החלטות בחיים, לכן חשוב מאוד שנשים לב מהן ההחלטות שאנחנו מקבלים, חשוב נהיה מודעים להן כי הן יכולות לחזור אלינו בחיים כמו בומרנג.

בוא נחזור על כל האלמנטים של ההחלטה שעליהם דיברנו במאמר:

לבחור ללכת בכיוון מסוים

– לדעת לחתוך

– לצאת לפעולה מידית

– לקחת אחריות

אסיים את המאמר במשפט של נפוליון היל, מחבר הספר "חשוב ותתעשר", אחד האנשים שחקר לעומק את כל הנושא של ההצלחה: "מה שמבדיל את האנשים המצליחים מאלו שלא זו היכולת שלהם לקבל החלטות מהר ולשנות אותן לאט, אם בכלל".

במאמר הבא נדבר על האות השנייה של הצלחה – צ – צמיחה והתפתחות אישית

ואם אהבת את המאמר, אודה לך אם תעשה לייק או תכתוב תגובה ואף תשתף את החברים שלך.

שיהיה לך יום מקסים ושוב תודה!

דיאנה בן צבי

מורה דרך להגשמה עצמית

http://www.facebook.com/BreakThroughWithDianaBenZvi

054-7582076

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.